Nauja taupymo banga. Dar papurtysim visus tik ne save

cal2009-06-18  tagŽymos: , ,   Paskelbta kategorijose Žvilgsnis į piniginę

mokesciaiVyriausybė ėmėsi naujos biudžeto taupymo bangos ir parengė dar visą šūsnį pataisų, kuriomis siekiama mažinti valstybės išlaidas ir didinti pajamas. Visas jas išvardinti jau net beveik sunku darosi: tai ir maksimalaus motinystės pašalpų dydžio sumažinimas, ir pensijinio amžiaus ilginimas, ir galiausiai pagrindinio ir visų mokamo mokesčio – PVM didinimas nuo dabar galiojančio 19 proc. iki 21 proc. O tai reiškia, kad visos prekės ir paslaugos iškart po tokios mokesčio reformos brangs 2 proc. O tokį brangimą tikimasi kompensuoti paliekant lengvatinį PVM tarifą šildymui ir kai kurioms kitoms prekėms ir paslaugoms.

Kartu turėtų būti mažinami ir bazinai dydžiai, pagal kuriuos valstybės tarnautojams apskaičiuojamos algos, todėl tai reiškia, kad sumažės ir visų valstybės tarnautojų atlyginimai. Čia geriausia šios reformos naujiena, kadangi kaip nesenai paskelbė „Verslo žinios“, per visą taupymo laiką (nuo šių metų pradžios), buvo taip stipriai „pataupyta“, kad iš to viso taupymo, valstybės tarnautojų skaičius ne tik kad nesumažėjo, bet dar ir padidėjo. Štai jums ir visos „saulėlydžio“ komisijos veiklos rezultatas. Matyt ir mūsų valdžioje dabar vasara, tad saulė nespėjusi nusileisti, jau ima kilti. Įdomu, kada „saulėlydis“ padarys ką nors tokio, kad iš tikro pateisintų savo veiklą ir egzistenciją?

Jau senai ne vienam tapo aišku, kad pirmiausia valdžia išgręš visus, o tik paskutinėj vietoj imsis kažką tvarkyti pas save. Mes, mokesčių mokėtojai, vis dar išlaikome šimtatūkstantinę „dykaduonių“ armiją, kurie esą tarnauja valstybei, tai yra mums, jos piliečiams. Ar kas nors patikėjo, kad taip yra iš tikrųjų? Manau, tokių neatsirado.

Jei jau norim pataupyt, tai drąsiai galima pjauti per pusę, visų aukštesniosios grandies valstybės tarnautojų skaičių. Nuo to tikrai niekas nenukentės, o kadangi jų atlyginimai tikrai nemaži – tai ir sutaupyti pavyks nemažai. Vis tiek visą darbą valstybinėse įstaigose atlieka paprasti specialistai, kurių alga tik vos didesnė nei minimumas. O va visokie departamentų vadovai, poskyrių viršininkai ir vedėjai išvis nežinia ką veikia ir už ką atsakingi. Drąsiai galima naikinti visokius departamentus ir poskyrius ir visus jų vadovų etatus.

O štai patiems aukščiausiems vadovams, reiktų kurį laiką pasiūlyti padirbėti visuomeniniais pagrindais, be jokio užmokesčio. Ir kam jiems tas atlyginimas, kai tiek prisikombinuojama, kad ta alga juokinga daros, pažvelgus į vadovų namus ar asmenines mašinas. Sunkmečiu jiems visai pakaktų pragyventi ir iš „otkatų“. Tikrai nenuskurstų nei vienas.

Jei reikia dar pataupyti, tai atsivertę bet kurios valstybinės įstaigos biudžetą, drąsiai galime išbraukti eilutes, kurios įvardijamos kaip lėšos reprezentacijai ir lėšos įvairiems fondams. Kokia dar reprezentacija gali būti šiuo metu Lietuvoje? Nors iš esmės jos niekad nė nebuvo. Visus tuos pinigus vis tiek „prageria“ per įvairias „baliuškas“. Dabar lai geria iš savų. O štai įvairiausi neaiškios kilmės ir paskirties fondai, išvis beveik mistinis dalykas. Ką iš jų kas nors kadanors gavo gero? Pinigai tik prasisuka per juos ir dingsta nežinia kur. Ne veltui kažkas yra pasakęs, kad jei nori nuslėpti galus – įsteik fondą. Tai ir pristeigė jų paskutiniaisiais metais kas norėjo ir kiek norėjo.

Čia tik keli siūlymai, kurie iš tikro leistų sutaupyti. Ir nereikėtų to viso taupymo perkelti ant mūsų, paprastų piliečių galvos. Vyriausybė dar atrodo nesuprato, kad didindama mokesčiu, kenkia tik pati sau. Jau vien nenormalus degalų akcizas kiek neleido surinkti pinigėlių į biudžetą. O kur dar visi smulkieji verslininkai, kurie sutikę naujuosius sužinojo, kad daugiau nei puse visų savo pajamų turės atiduoti valstybei, todėl arba visai nutraukė savo veiklą, arba pasitraukė į šešėlį. Ir vėl vietoj gerų norų išėjo tik eilinis šnipštas.

Rašyti komentarą